Cyryl Piela Fizjoterapia

„Łokieć tenisisty” to nazwa dla objawów dolegliwości bólowych w obszarze bocznej części dalszej ramienia stanowiąca jedna z najczęstszych kontuzji u osób, które regularnie wykonują powtarzające się ruchy ręką. Ta przypadłość może dotyczyć osób uprawiających sport, wykonujących pracę fizyczną np. malowanie, szlifowanie, prace ogrodowe czy osoby pracujące przy komputerze. W tym study case skupimy się na przypadku pacjenta, który cierpiał na ból łokcia w wyniku przeciążenia od pracy biurowej. Zwrócimy też uwagę, że ten sam obszar bólu nie oznacza u każdego z naszych pacjentów takiego samego mechanizmu i powodu, dla którego ten ból występuje.

W pracy z tego rodzaju urazami często korzystamy z terapii manualnej, terapii powięziowej oraz terapii narzędziowej. Dobieramy indywidualnie rodzaj i ilość zastosowanej terapii biorąc pod uwagę zgłaszane w wywiadzie charakterystyczne informacje oraz bierzemy także pod uwagę inne czynniki, które kształtują nam decyzje w jakim kierunku poprowadzić leczenie.

Terapia manualna polega na ręcznym manipulowaniu mięśniami, stawami i tkankami miękkimi, a jej celem jest złagodzenie bólu, poprawa zakresu ruchu i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Mobilizacje stawów i powięzi klatki piersiowej


W przypadku naszego pacjenta z „łokciem tenisisty”, terapia manualna skupiała się na rozluźnieniu napiętych mięśni przedramienia oraz na poprawie mobilności stawu łokciowego. Fizjoterapeuta stosował techniki rozciągania i uciskania mięśni oraz techniki manipulacji stawów, takie jak mobilizacja oraz bezpieczne manipulacje.

Terapia powięziowa natomiast koncentruje się na uwolnieniu napięć w tkankach łącznych, zwanych powięzią.
Powięź to rodzaj błony, która otacza mięśnie, kości, narządy i inne struktury ciała. Jej nieprawidłowe napięcie może wpływać na ruchomość stawów, przepływy naczyniowe tętnic i żył, przewodnictwo nerwowe oraz powodować ból i dyskomfort imitujący objawy podobne do prawdziwego łokcia tenisisty.

Praca powięziowa na mięśniu trójgłowym ramienia


Kolejnymi zestawami technik u naszego pacjenta stanowiła terapia powięziowa, która obejmowała stosowanie specjalnych technik masażu, takich jak masaż głęboki lub masaż uwalniający powięź. Terapia ta pomogła zmniejszyć napięcie powięzi w przedramieniu pacjenta i poprawić krążenie krwi.

Terapia narzędziowa z kolei wykorzystuje specjalne narzędzia, m.in jak massager gun i piny oraz pino-KATy, do uwolnienia napięć w przegrodach mięśniowo-powięziowych. Dzięki temu terapia ta jest skuteczniejsza, szybsza w łagodzeniu bólu i może przyspieszyć proces gojenia przeciążonych struktur.

Massager Gun w obszarze przegród mięśni prostowników przedramienia


W powyższym przykładzie pacjenta terapia narzędziowa została użyta do uzupełnienia terapii manualnej i powięziowej. Fizjoterapeuta używając narzędzi takich jak massager gun, piny oraz pino-KATy pracował na przegrodach mięśniowych prostowników przedramienia, w okolicy obręczy barkowej oraz kręgosłupa szyjnego.

W wyniku zastosowania terapii manualnej, powięziowej i narzędziowej pacjent zauważył znaczną poprawę w zakresie ruchu i zmniejszenie bólu łokcia. Zastosowane metody okazały się skuteczne w jego przypadku, co przyczyniło się do szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania.

Pragniemy pokreślić, że obszar bólowy popularnie zwany „łokciem tenisisty” nie musi dotyczyć jedynie klasycznego uszkodzenia i zwyrodnienia ścięgien mięśni prostowników przedramienia. Powody, dla którego w tym samym miejscu pacjent odczuwa dolegliwości bólowe mogą wywodzić się z kręgosłupa szyjnego oraz obszaru przebiegu splotu ramiennego i nerwów obwodowych, a także naczyń krwionośnych. Innymi sposobami pracy z objawami bólowymi w obszarze łokcia jest również fala uderzeniowa, suche igłowanie czy bańki chińskie, ale ich skuteczność zależy od kluczowej oceny patomechanizmu objawu poprzez szczegółowe zebranie wywiadu, wysłuchanie pacjenta w jaki sposób i kiedy odczuwa dolegliwości bólowe oraz palpacja określonych struktur przez fizjoterapeutę, który w trakcie terapii decyduje co najskuteczniej pomoże pacjentowi w odzyskaniu pełnej sprawności.

Najnowsze wpisy