Cyryl Piela Fizjoterapia

Terapia narzędziowa

Terapia narzędziowa – Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM) to bezpieczna i nowoczesna terapia tkanek miękkich przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Dzięki narzędziom fizjoterapeuta może zastąpić swoje dłonie i wspomóc się w określonych przypadkach, kiedy przydatne staje się dłuższe i silniejsze oddziaływanie na tkankę powięziową. Stosując ten rodzaj terapii można wspomagać terapię blizn, leczenie syndromu bólu mięśniowo–powięziowego oraz innych zaburzeń powięziowych. Stanowiąc część szerszego programu terapeutycznego terapia narzędziowa staje się skuteczną i szybszą alternatywą dla tradycyjnej terapii powięziowej, należy jednak pamiętać, że jej zastosowanie sprawdza się w indywidualnych przypadkach i podobnie jak każda inna forma terapii manualnej nie jest panaceum na każde schorzenie stawiąc element szerszego holistycznego podejścia do ludzkiego ciała.

Piny – narzędzia stosowane w terapii narzędziowej tzw. pinoterapii.

Niektóre narzędzia stosowane w terapii narzędziowej są niezbędne w zastosowaniu pinoterapii czyli pinopresury, która stworzona została przez dr Radosława Składowskiego. To polska, nieinwazyjna metoda polegająca na stymulacji obszarów na skórze człowieka za pomocą pinów lub pinokatów. Zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystuje się procesy samonaprawcze organizmu. Stanowi ona połączenie akupresury, akupunktury, refleksologii oraz nauki o powięzi, układzie nerwowym, a także o polu morfogenetycznym. Należy zaznaczyć, że w pinopresurze skóra nie jest kaleczona. Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu nasz układ mięśniowy, czy też więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. Pinoterapia ma szerokie zastosowanie w różnego rodzaju schorzeniach o podłożu ortopedycznym i neurologicznym.

  • NARZĘDZIA DO TERAPII NARZĘDZIOWEJ

Narzędzia wykorzystywane w IASTM, wykonane z chirurgicznej stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego lub mosiądzu. Dzięki odpowiednim kształtom i dopasowaniem do chwytu dłonią z łatwością wspomagają wyszukiwanie i terapię dysfunkcji powięziowych, takich jak sklejenia i restrykcje na przegrodach międzymięśniowych, warstwach powierzchownych i głębokich powięzi.

Pinokat – narzędzie stosowane w technikach terapii narzędziowej tzw. pinoterapii.
  • JAK DZIAŁA TERAPIA NARZĘDZIOWA?

W wyniku intensywnych treningów, złych nawyków ruchowych i postawy ciała, a także stresu w naszym ciele dochodzi do różnego rodzaju mikrouszkodzeń, przeciążeń i zmian strukturalnych powięzi. Do pewnego etapu nie jest to szkodliwe dla naszego narządu ruchu i ogólnego zdrowia jednak gdy ilość bodźców uszkadzających powięź lub inne struktury tkanek miękkich (mięśni, więzadeł, torebek stawowych) przekracza możliwości naprawcze dochodzi do wytworzenia w tkance patologicznej blizny wewnątrztkankowej, która ogranicza jej ślizg i ukrwienie jak i struktur dookoła. Im większy jest obszar patologicznie zmienionej tkanki łącznej tym więcej włókienek mięśniowych ma ograniczoną pracę i odżywianie a co za tym idzie słabnie i traci elastyczność. To prowadzi do dysbalansu tkanek miękkich i w konsekwencji jedne ze struktur ogranicza ruchowo a inne nadmiernie napina wywołując zapalenie i uraz. Dodatkowo jeśli zjawisko to dotyka struktury nerwu dochodzi do jego częściowego ucisku i zaburzenia czucia w reakcji na brak przestrzeni do swobodnego ruchu między warstwami tkanek. Suma tych ograniczeń tkankowych generuje dysfunkcję w zakresie ruchu, utratę siły oraz długotrwały ból. Celem terapii jest więc przerwanie tego mechanizmu błędnego koła wywołując miejscowy kontrolowany uraz i rozbicie blizn i restrykcji a następnie poprzez delikatny stan zapalny w miejscu mikrouszkodzeń stymulację do regeneracji, naprawy i przebudowy mikrowłókien do prawidłowej i elastycznej struktury.

KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Cyryl Piela
mgr Anna Piaskowska