Cyryl Piela Fizjoterapia

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest łagodną formą terapii manualnej, w której terapeuta poprzez
delikatną pracę swoich rąk wpływa na rozluźnienie struktur ciała pacjenta, uruchamiając również przy
tym procesy samoregulacji organizmu.

Tkanka łączna ma zdolność gromadzenia wielu bodźców: zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Napięcia gromadzone w tej tkance mają ogromny wpływ na fizjologię całego organizmu człowieka i mogą być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Szczególnie ważnym aspektem są tutaj napięcia w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego. Terapia czaszkowo-krzyżowa nie skupia się na pojedynczych objawach. Terapeuta w trakcie pracy z pacjentem działa na organizm holistycznie, czyli leczy ciało, w którym te objawy występują. Podczas zabiegu pacjent przyjmuje wygodną pozycję. Dotyk terapeuty jest bezbolesny i polega na chwytach w obrębie czaszki, okolicy kości krzyżowej, przepon ciała oraz nóg. Po zabiegu pacjent często czuje się zrelaksowany, odprężony, a czasami nawet i senny.

Terapię czaszkowo-krzyżową można łączyć z innymi formami terapii, jako element dopełniający i integrujący uzyskane efekty jest również dla pewnej grupy pacjentów posiadających liczne przeciwskazania i schorzenia dodatkowe bezpieczną formą oddziaływania na organizm.

Terapię czaszkowo-krzyżową wykorzystuje się m.in. w:

  • przewlekłych bólach różnego pochodzenia (bóle kręgosłupa, bóle stawowe i inne)
  • chorobach neurologicznych ( reguluje napięcie mięśniowe)
  • bólach, zawrotach głowy
  • zaburzeniach miesiączkowania ( bólach menstruacyjnych)
  • regulacji pracy układu nerwowego ( wyczerpanie, depresja, nerwice)
  • u dzieci po cesarskim cięciu

Terapię można zastosować również profilaktycznie. Poprawia ona samopoczucie, obniża poziom odczuwanego stresu, odpręża ciało i umysł.

KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Anna Piaskowska