Cyryl Piela Fizjoterapia

Terapia blizn

Blizny powstają w skutek urazów i planowanych zabiegów chirurgicznych. Nie da się ich uniknąć, a to w jaki sposób goi się powstała rana i jaką pozostawi bliznę zależy od wielu indywidualnych czynników. Terapia blizny pozwala nie tylko na zmniejszenie jej widoczności, ale przede wszystkim na poprawę jej funkcjonalności. Wspiera prawidłowy proces gojenia, może znacząco wpłynąć na wygląd blizny i zmniejszyć ryzyko powstawania nieprawidłowych zbliznowaceń.

Blizna to nowa tkanka włóknista, która łączy uszkodzone fragmenty skóry. Kolagen z jednej strony zapewnia wytrzymałość nowej tkance, z drugiej nieregularnie wypełnia uszkodzone miejsca na różnym poziomie głębokości tkanki. Właśnie dlatego blizna może zaburzać funkcjonowanie miejsca, w którym powstała. Odpowiednia dobrana terapia blizny pozwoli na ponowne uelastycznienie nowych tkanek, zmniejszenie dolegliwości związanych z blizną i poprawę jej wyglądu.

 

 

 

 

 

Blizny mogą powodować:
– ból i dyskomfort
– ograniczenie ruchomości (ryzyko kontuzji)
– patologiczne zrosty tkanek
– zaburzenie funkcjonowania danego obszaru ciała (np. problemy trawienne, zaparcia/wzdęcia)
– bolesne współżycie/miesiączki
– zaburzenia postawy ciała

Terapia blizny w CP Fizjoterapia to bardzo indywidualnie dobrane działania fizjoterapeutyczne wspierające proces gojenia w przypadku blizn świeżych oraz szereg metod i zabiegów poprawiających stan funkcjonalny i wizualny starszych blizn.

Blizna nie ma terminu ważności na terapię! Znajomość procesów gojenia się blizny, dobór adekwatnych bodźców i technik fizjoterapeutycznych oraz szczegółowa diagnostyka całego ciała w sposób optymalny wspomogą prawidłowe gojenie się, kształtowanie i wygląd blizn zarówno świeżych, jak i tych z przed lat. Dodatkowo ze współpracy z lekarzem chirurgiem proponujemy kompleksową terapię blizn za pomocą ostrzyknięć preparatami z kolagenem.

KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Magda Błysz
mgr Marika Kufel
mgr Monika Papka