Cyryl Piela Fizjoterapia

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego często wynikają ze złożonych problemów i nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego narządu ruchu, czasem są wynikiem długotrwałego silnego stresu lub powstają jako rezultat interwencji stomatologicznych bądź po przebytym urazie.

  • JAKIE SĄ OBJAWY KLINICZNE?

-ból zlokalizowany w mięśniach żucia i wokół ucha,
-ograniczenie otwierania ust np. podczas gryzienia jabłka, ziewania, śpiewania,
-uczucie zatkanego ucha,
-szumy w uszach, trzaski i szmery podczas otwierania ust,
-trudności w przełykaniu pokarmów,
-uczucie „guli” w gardle,
-migrenopodobne bóle głowy, zawroty głowy,
-bóle za gałką oczną, uczucie wysadzania oka z oczodołu, silne łzawienie,
-bóle zdrowych zębów.

  • JAK MOŻEMY POMÓC?

Podczas terapii stosujemy indywidualne i kompleksowe podejście do leczenia, nie skupiając się jedynie na narządzie żucia. Zabiegi obejmują twarz, czaszkę, kręgosłup, miednicę oraz stopy. W zależności od wskazań stosujemy techniki osteopatyczne, manualne, powięziowe, masaże i inne terapie, np. pinopresurę. Każdy pacjent jest informowany o profilaktyce obejmującej wykonywanie ćwiczeń oraz stosowanie indywidualnych zaleceń. Leczenie powinno być prowadzone we współpracy ze stomatologiem.

  • JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA?

W czasie konsultacji wykonywane jest dokładne badanie, które polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz testów klinicznych, na podstawie których ustala się rozpoznanie. W celu ustalenia przyczyn dolegliwości, na jakie skarży się pacjent, ocenia się zakres ruchów żuchwy, trzaski w stawie, język oraz uzębienie. Diagnoza obejmuje badanie palpacyjne mięśni żucia, karku oraz całego kręgosłupa wraz z miednicą, a także badanie stóp pod kątem koślawości kości piętowych.

KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Anna Piaskowska