Cyryl Piela Fizjoterapia

Fizjoterapia laryngologiczna

Fizjoterapia laryngologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń funkcjonalnych w obrębie narządu głosu. Dolegliwości ze strony krtani wynikają często z nieprawidłowej higieny i emisji głosu. Bywają także wynikiem długotrwałego silnego stresu, w rezultacie czego prowadzą do trwałych dysfunkcji i kompensacji w obrębie całego ciała, a niekiedy zmuszają do interwencji chirurgicznej. Zadaniem fizjoterapii laryngologicznej jest podjęcie szeregu działań mających na celu usprawnienie i prawidłowe funkcjonowanie aparatu mowy.

  • JAKIE SĄ OBJAWY KLINICZNE?

-nawykowe chrząkanie,
-uczucie „guli” w gardle,
-zmiana barwy głosu,
-suchość w gardle i krtani,
-chrypka,
-okresowe zaniki głosu,
-bezgłos,
-refluks krtaniowo-gardłowy,
-poczucie dyskomfortu w okolicy mostka,
-problemy ze swobodnym oddychaniem.

  • JAK MOŻEMY POMÓC?

Podczas terapii stosuję indywidualne i kompleksowe podejście do leczenia, nie skupiając się jedynie na narządzie głosu. Zabiegi obejmują twarz, czaszkę, kręgosłup oraz klatkę piersiową. W zależności od wskazań stosuję techniki osteopatyczne, manualne i powięziowe. Każdy pacjent jest informowany o profilaktyce, ćwiczeniach oraz stosowaniu indywidualnych zaleceń. Leczenie powinno być prowadzone we współpracy z laryngologiem.

  • JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA?

Podczas pierwszej wizyty przeprowadza się dokładne badanie i wywiad z pacjentem. Następnie planuję pracę na poszczególnych strukturach wokół krtani, szyi, głowy i odcinku szyjnym kręgosłupa. W celu znalezienia przyczyny wykonuje się badania zakresu ruchomości kręgosłupa, mobilności krtani oraz stopnia napięcia tkanek okołokrtaniowych. Diagnoza obejmuje badanie palpacyjne mięśni i chrząstek krtani, karku oraz całego kręgosłupa. Dodatkowo uwzględnia się ruch przepony oraz reedukację prawidłowego oddechu, pracując funkcjonalnie i strukturalnie nad prawidłowym torem oddychania.

KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?
mgr Karolina Urbańska