Cyryl Piela Fizjoterapia

Zespół Górnego Otworu Klatki Piersiowej, nTOS, to jedna z najczęstszych chorób naczyniowo-nerwowych kończyn górnych. Choroba ta wywołana jest przez ucisk na struktury nerwowe i naczynia krwionośne w otworze górnym klatki piersiowej. Niestety, choroba ta jest często diagnozowana z opóźnieniem, co z kolei wpływa na trudność w leczeniu.

Przedstawiamy historię pacjentki, która zgłosiła się do naszego gabinetu z objawami nTOS i potwierdzonej diagnozie u lekarza ortopedy oraz neurochirurga. Pacjentka skarżyła się na drętwienie dłoni, sztywność i ograniczenie ruchów nadgarstka.

Po pierwszej wizycie udało się popracować nad obszarem ucisku nerwów oraz naczyń oraz dodatkowo nad sztywnością i ograniczeniem ruchów nadgarstka w następstwie zabiegu artroskopii nadgarstka.

Postawiona diagnoza zobowiązywała nas do podjęcia szybkiej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia pacjentce pełnej sprawności. Nasze podejście do leczenia nTOS obejmowało szereg działań, takich jak mobilizacja tkanek miękkich nad i pod obojczykiem, mobilizacja mięśni szyi, kręgosłupa piersiowego i szyjnego, pinoterapia oraz mobilizacja technikami narzędziowymi.

W przypadku sztywności i ograniczenia ruchów nadgarstka zastosowaliśmy również skuteczne metody leczenia, takie jak mobilizacje i manipulacje kości nadgarstka dłońmi, flossing, pinopresura blizn oraz igłoterapia przestrzeni stawowych.

Mobilizacja -nad i -pod obojczykiem
Flossing I mobilizacje nadgarstka

Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod udało nam się przywrócić pacjentce pełną sprawność kończyny górnej oraz zredukować intensywność bólu. Wcześniej tak prozaiczna czynność jak sięgnięcie przedmiotów z górnych szafek lub półek nie było możliwe bez bólu i ryzyka drętwienia do sytuacji zagrożenia omdleniem. Drętwienie i parestezja zostały zminimalizowane już po 3-4 spotkaniach, a sztywny nadgarstek uległ poprawie, zwiększając zakres jego ruchów.

Przypadki takie, jak ten, pokazują, jak ważna jest wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie chorób naczyniowo-nerwowych kończyn górnych. Dzięki zastosowaniu skutecznych metod rehabilitacyjnych i terapeutycznych, pacjenci z nTOS mają szansę na pełną regenerację i powrót do normalnego funkcjonowania. 

Jeśli więc odczuwasz drętwienie, ból lub sztywność kończyn górnych, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji.

Najnowsze wpisy